Spell.dbc/EquippedItemSubClassMask: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 45: | Line 45: | ||
|- | |- | ||
| WEAPONS FISHINGPOLE || 0X00100000 | | WEAPONS FISHINGPOLE || 0X00100000 | ||
|} | |||
==Armor/Misc EquippedItemClass = 4 == | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
| ARMOR_NONE || 0X00000000 | |||
|- | |||
| ARMOR_MISC || 0X00000001 | |||
|- | |||
| ARMOR_CLOTH || 0X00000002 | |||
|- | |||
| ARMOR_LEATHER || 0X00000004 | |||
|- | |||
| ARMOR_MAIL || 0X00000008 | |||
|- | |||
| ARMOR_PLATE || 0X00000010 | |||
|- | |||
| ARMOR_BUCKLER(UNUSED) || 0X00000020 | |||
|- | |||
| ARMOR_SHIELD || 0X00000040 | |||
|- | |||
| ARMOR_LIBRAM || 0X00000080 | |||
|- | |||
| ARMOR_IDOL || 0X00000100 | |||
|- | |||
| ARMOR_TOTEM || 0X00000200 | |||
|- | |||
| ARMOR_SIGIL || 0X00000400 | |||
|} | |} |
Revision as of 08:15, 13 December 2020
weapons EquippedItemClass = 2
WEAPONS NONE | 0X00000000 |
WEAPONS 1HAXE | 0X00000001 |
WEAPONS 2HAXE | 0X00000002 |
WEAPONS BOW | 0X00000004 |
WEAPONS GUNS | 0X00000008 |
WEAPONS MACE 1H | 0X00000010 |
WEAPONS MACE 2H | 0X00000020 |
WEAPONS POLEARM | 0X00000040 |
WEAPONS SWORD 1H | 0X00000080 |
WEAPONS SWORD 2H | 0X00000100 |
WEAPONS OBSOLETE | 0X00000200 |
WEAPONS STAFF | 0X00000400 |
WEAPONS 1H EXOTIC | 0X00000800 |
WEAPONS 2H EXOTIC | 0X00001000 |
WEAPONS FIST | 0X00002000 |
WEAPONS MISC | 0X00004000 |
WEAPONS DAGGERS | 0X00008000 |
WEAPONS THROWN | 0X00010000 |
WEAPONS SPEAR | 0X00020000 |
WEAPONS CROSSBOW | 0X00040000 |
WEAPONS WAND | 0X00080000 |
WEAPONS FISHINGPOLE | 0X00100000 |
Armor/Misc EquippedItemClass = 4
ARMOR_NONE | 0X00000000 |
ARMOR_MISC | 0X00000001 |
ARMOR_CLOTH | 0X00000002 |
ARMOR_LEATHER | 0X00000004 |
ARMOR_MAIL | 0X00000008 |
ARMOR_PLATE | 0X00000010 |
ARMOR_BUCKLER(UNUSED) | 0X00000020 |
ARMOR_SHIELD | 0X00000040 |
ARMOR_LIBRAM | 0X00000080 |
ARMOR_IDOL | 0X00000100 |
ARMOR_TOTEM | 0X00000200 |
ARMOR_SIGIL | 0X00000400 |